Efter 17 år i den gröna tröjan var det tänkt att Elin skulle avsluta sin handbollskarriär. Det var upplagt för ett snyggt avslut med slutspel för andra året i rad och planen var sedan resa världen över och umgås med vänner, en plan som grusades utav Covid-19.
En operation på Amanda Sjöstrand Hallman skapade en vakant plats på M6. Vi valde då att kontakta Elin som ett självklart första val. Efter en del samtal och diskussioner fick klubben i veckan det efterlängtade svaret:
– Jag ställer upp och hjälper klubben tills Amanda är tillbaka, låter Elin meddela.
Tanken är att Sige är med fram till mästerskapsuppehållet. Elin har kört på med egenträning hela sommaren och är redo att hoppa in omgående, hennes fysiska status är vi inte ett dugg oroliga för och kanske är hon med redan på någon utav träningsmatcherna till helgen.
Amanda Sjöstrand Hallmans rehab går enligt plan och vi hoppas på att kunna se henne redo så fort det går.
– Vi är otroligt glada att kunna få in en sådan tillgång i laget även om det blir under en begränsad tid, säger Hamed Khazrai.
Vi hälsar Elin varmt välkommen tillbaka till Kungälvs HK
Foto:Linus Olsson